Uzay üssüne kargolar nasıl teslim ediliyor? Canlı izleyin!

SpaceX, uzay keşif tarihinde bir ilke imza atarak, Northrop Grumman’ın Cygnus kargo gemisini ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) göndermeye hazırlanıyor. Bu tarihi anı, dünyanın dört bir yanından canlı olarak izleyebilirsiniz. 20. Ticari İkmal Hizmetleri görevi (NG-20), Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 30 Ocak Salı günü başlayacak. Etkinliği nasıl izleyeceğinizle ilgili tüm detaylar aşağıda yer alıyor.

Cygnus, ISS’deki mürettebat için bir dizi bilimsel deney, yiyecek ve diğer temel malzemeleri taşıyacak. Uzay aracı, istasyonda yaklaşık altı ay süreyle bağlı kalacak. İstasyon, herhangi bir zamanda önerilen yükseklikten saparsa, motorlar zaman zaman ateşlenerek ISS’nin tekrar uygun yüksekliğe itilmesi sağlanacak. Ayrıca, yörüngesel tesisten gelen çöplerle yavaş yavaş dolacak ve ardından Dünya’nın atmosferine yeniden giriş sırasında yanarak yok olacak.

Görev adından da anlaşılacağı üzere, bu Cygnus aracının uzaya gitmesi 20. kez olacak, ancak ilk kez bir SpaceX roketiyle yolculuk edecek. Şimdiye kadar Cygnus, Rusya ve Ukrayna parçaları kullanan Northrop Grumman’ın Antares roketiyle uçmuştu. Rusya’nın komşusuna saldırması sonucu devam eden çatışma nedeniyle tedarik zincirlerinin kesintiye uğraması, SpaceX’e geçiş yapılmasına yol açtı.

En son bir Cygnus, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında bir Antares roketiyle ISS’ye uçmuştu. Bu, SpaceX’in Falcon 9 ilk aşama roketinin onuncu uçuşu olacak. Daha önce Crew-5, GPS III Uzay Aracı 06, Inmarsat I6-F2, CRS-28, Intelsat G-37 ve dört Starlink görevini başlatmıştı.

Nasıl İzlenir

SpaceX, NG-20 görevini Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Falcon 9 roketiyle başlatacak. Şirket, 30 Ocak Salı günü Türkiye saati ile 19:07’de Cygnus uzay aracını fırlatmayı hedefliyor, ayrıca 1 Şubat Perşembe günü 08:18’de yedek bir fırlatma fırsatı bulunuyor. Görevin canlı yayını, fırlatmadan yaklaşık 15 dakika önce başlayacak. Bu yayını SpaceX’in web sitesinde veya X, eski adıyla Twitter üzerinden izleyebilirsiniz. NASA, Cygnus uzay aracının ISS’ye varışını canlı yayınlayacak, yayın 1 Şubat Perşembe günü Türkiye saati ile 09:45’te başlayacak.

Ne Beklenmeli

Canlı yayın kapsamında, Falcon 9‘un fırlatma rampasından kalkışı ve yörüngeye hızla ilerlerken roketi takip eden uzaktan kameralar gösterilecek. İzleyiciler ayrıca roketin gözünden uçuşu da izleyebilecekler, bu birkaç dakika sürecek ve ardından roketin ilk aşamasının, uzay aracını taşıyan üst aşamadan ayrılmasına tanık olacaklar. Perşembe günü NASA, Cygnus’un ISS’ye yaklaşmasını ve kritik kenetlenme işlemini gösterecek.

Fırlatmadan yaklaşık sekiz dakika sonra, ilk aşama Kennedy Uzay Merkezi’ne yakın bir yere iniş yaparak, aynı roket parçasının başka bir uçuş için yolunu açacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir