Tartışma yaratan tuhaf Gazze videosu: İsrail’in hayali ortaya çıktı

Sosyal medya platformu TikTok’ta ‘leftoftheprojectorpod’ adlı kullanıcı tarafından yayınlanan ve gazeteci Mario Nawfal tarafından Twitter’da vurgulanan video, “Hamas olmasaydı Gazze’nin nasıl görüneceğini” gösterdiğini iddia ediyor. Videoda İsrail’in çoğu evi, hastaneyi ve okulu kasıtlı olarak dümdüz ettiği, yaklaşık 35.000 kişiyi öldürdüğü ve bu sayının iki katını yaraladığı, yok sayılıyor.

Middle East Policy Council düşünce kuruluşu eski başkanı ve Forward’ın görüşünü aldığı emekli diplomat Chas Freeman, “Hasbara kampanyaları yıllardır hedeflerine ulaşamadı ve bu klip özellikle kaba bir hasbaradır” dedi. Freeman, ABD’ de hem Yahudi hem de Yahudi olmayan demokratik görüşün yıllar geçtikçe Gazze ile ilgili sloganlarının “Gazze’ de Filistin Hamas’tır” ya da “Hamas’ın tamamı Filistinlidir” şeklinde değiştiğini hatırlatıyor.

KAYBEDİLMİŞ BİR SAVAŞIN KLİBİ Mİ?

Forward haber, yorumun devamında şöyle yazmış;

“Filistin bölgesindeki durum için Hamas’ı suçlayan bu video, ‘İsrail’in uluslararası sempati kazanmaya çalışırken kaybedilen bir savaşta olduğunun zımnen kabul edildiğini gösteriyor gibi görünüyor.”

Yazıda devamla; “Gazze Şeridi’nde ekonomik ve dolayısıyla turizmin toparlanmaması konusunda İsrail’in ağır bir sorumluluk payına sahip olduğunu hatırlamak için birinin Hamas yanlısı olarak etiketlenmesine gerek yok.” diyerek alaycı bir yoruma da yer veriyor.

Yazı emekli diplomatın Abraham Lincoln’e atıfta bulunduğu şu sözleri ile bitiyor;

“Tüm insanları bazen kandırabilirsiniz, hatta bazı insanları her zaman kandırabilirsiniz ama bütün dünyayı her zaman kandıramazsınız”

Kaynak: Forward

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir