Emekli Maaşında Son Durum: Milyonların Gözü Torba Yasada! Emeklilere İkili Zam Formülü

İkinci torba yasanın TBMM gündemine gelmesi bekleniyor. Yasanın emekli zammı, Bağ-Kur prim avantajı gibi konuları içermesi bekleniyor.

Yaklaşık 17 milyon emeklinin maaşı ocak ayında enflasyon verilerinin belli olmasıyla birlikte netlik kazanacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alırken memurlar ve memur emeklileri ise yüzde 15 toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkı bekliyor.

6 aylık enflasyonun, OVP’deki yüzde 65 oranındaki yıl sonu oranına göre yüzde 38 civarında çıkması bekleniyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışı yüzde 38 memur emeklilerinin ise yüzde 49 civarında olması bekleniyor. Ancak buna ilaveten çıkartılacak yasa ile bir refah payı eklenmesi ve artış oranının yüzde 50’yi bulacağı öngörülüyor.

İKİNCİ FORMÜL

Bunların dışında yapılacak düzenleme için iki formül bulunuyor. Birincisi kök maaşı taban maaşın altında olan emekliler için kademeli bir seyyanen artış yapılması. İkincisi ise 7.500 TL olan taban maaşın 10 bin lira ve üzerine çıkartılması.

Birinci dereceye gelen memurların ek göstergesinin 3600’e çıkartılması da torba yasada olması beklenen düzenlemeler arasında. Böylece memurların emekli maaşlarında 3 bin liraya kadar ikramiyelerinde ise 85 bin lirayı bulacak artışlar meydana gelebilecek.

Yaklaşık 1 milyon küçük esnafı ilgilendiren Bağ-Kur prim indirimi de bu torba yasaya yetişecek konular arasında. Şu anda 9 bin gün yani 254 yıl prim ödemesi gereken esnaf bu yasadan sonra 7200 gün ile emekli olabilecek. Böylece 1800 gün yani 5 yıllık bir erken emeklilik avantajı yakalamış olacak. Yasada bir değişiklik olmaz ise şu anda bu yasadan sadece Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na bağlı olan ve basit usulde vergilendirilen küçük esnaf yararlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir