Deprem Kahini Frank Hoogerbeets SOS Verdi, Helen Yayı’na Gözlerini Dikti

Hollandalı araştırmacı Frank Hoogerbeets deprem tahminleriyle gündemden düşmüyor. Hoogerbeets, şimdi de “Helen Yayı” olarak da bilinen Akdeniz’deki fay hattıyla ilgili açıklama yaptı.

Hoogerbeets Helen Yayı’nın kırılması durumunda büyük bir yıkım meydana gelebileceğini duyurdu. Hoogerbeets, geçmişte bu fay hattının kırılmasının büyük bir yıkım ve ölüm getirdiğini söyledi. Bu fay hattının kırılması durumunda Girit’in kuzeybatısından, Kıbrıs’a kadar geniş bir alanın etkilenebileceğini söyleyen Hoogerbeets, geçmişte 8.6 büyüklüğündeki bir depremin meydana geldiğini hatırlattı.

Hoogerbeets, “Helen Fayı’nda meydana gelen kırılma milattan önce 365’te Girit’te büyük bir deprem yarattı. Bu Güneş’in doğumuyla gerçekleşti ve dolunaya denk geldi” ifadesini kullandı.

YUNAN BASINI MANŞETLERE TAŞIDI

Hollandalı araştırmacının açıklamaları Yunan medyasında büyük yankı uyandırdı. Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Proto Thema, “Türkiye’deki 7.8 büyüklüğündeki depremi bilen Hollandalı araştırmacı Yunanistan’daki depremlerle ilgili ne diyor” ifadesiyle gelişmeyi okurlarına duyurdu.

Eleftheros Typos gazetesi ise, “Türkiye’deki korkunç depremi tahmin eden Hollandalı, Yunanistan için SOS verdi” başlığını kullandı. Yunan medyası Hoogerbeets’in yönteminin farklı olduğuna da dikkat çekerek gezegenlerin konumuna önem verdiğini belirtti.

MARAŞ DEPREMİ İDDİASI GÜNDEM OLMUŞTU

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremi günler öncesinden şans eseri tahmin eden ve 6 Şubat itibariyle ‘Deprem Kahini’ olarak anılmaya başlanan Frank Hoogerbeets, daha sonraları sık sık dünya ülkelerinde beklediği depremler hakkında tahminlerde bulundu.

Avustralyalı gökbilimci Frank Hoogerbeets, Ay, Güneş ve diğer gezegenlerin dünyada meydana gelen depremleri tetiklediğini öne sürüyor. Sık sık televizyon programlarına da çıkarak yaptığı hesaplamaları aktaran Hoogerbeets, Youtube kanalı üzerinden deprem beklediği yerleri sık sık paylaşıyor.

EN AKTİF FAYLAR İÇİN YAPTIĞI TAHMİNLER BİLE TUTMUYOR

Hoogerbeets’in deprem beklediği yerler genellikle dünyanın zaten hali hazırda en aktif faylarının olduğu bölgeler… Hatta bazen bu faylarda olmasını beklediği depremler bile gerçekleşmiyor. Öyle ki gezegen geometrisindeki hassas kümelenmenin yeryüzünde çok büyük bir sismik aktiviteye yol açacağını savunan Hoogerbeets, mega deprem için Kamçatka Yarımadası ve Kuril Adaları’nda sık sık deprem beklediğini söylüyor.

‘ÖZEL BİR YAZILIM GELİŞTİRDİM’ İDDİASI

Sosyal medyada birçok kullanıcı kendisine ‘deprem uzmanı’ diyen birinin nasıl böyle tahminlerde bulunduğuna anlam veremezken Hoogerbeets, özel bir yazılım geliştirdiğini ve araştırmalarını bu yazılım üzerinden yaptığını iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir