EYT’lilere kötü haber: Yüz binlerce kişinin başvurusu reddedilecek

Sosyal güvenlik uzmanından EYT’lilere uyarı: Yüz binlerce kişinin başvurusu reddedilecek – Resim: 1
AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, emeklilik dilekçesini mart ve nisan aylarında veren EYT’lilerin maaşlarının eylülde bağlanabileceğini, bayram ikramiyesinin ise ödeneceğini söyledi.

Sosyal güvenlik uzmanından EYT’lilere uyarı: Yüz binlerce kişinin başvurusu reddedilecek – Resim: 2
Karar gazetesinden Merve Şişman’ın haberine göre Sosyal Güvenlik Uzmanı Sertaç Sedat Köksal, “Her Sosyal Güvenlik Merkezi’nde tahsis servisi bulunmadığı gibi her serviste de yeterli memur bulunmuyor.” şeklinde konuştu.

AKP’li Elitaş’ın bu ifadesine yönelik konuşan Köksal, “Sayın Elitaş’ın 6 aylık öngörüsünü rasyonel bir yaklaşım olarak görebiliriz.” yorumunda bulundu.

GEÇ SAATLERE KADAR MESAİ YAPIYORLAR

“Uzmanlaşmış memur sayısı SGK’nın toplam memur sayısının yaklaşık yüzde 10’u kadardır” ifadeleri ile Elitaş’ın açıklamasına değinen Köksal, SGK’nın iş yükünü artırdığını dile getirdi.

Köksal, şöyle konuştu:

“SGK’nın her biriminde görev alan memurlar canhıraş biçimde gelen müracaatları ilgili servislere yönlendiriyor. Bizler şahidiz memur arkadaşlarımız mesai mefhumu gözetmeksizin vatandaşlarımızın aylıklarını biran evvel alabilmeleri için iftarlarını kurumda açıyor, geç saatlere kadar mesai yapıyorlar. Bu çabaya rağmen Sayın Elitaş’ın 6 aylık öngörüsünü rasyonel bir yaklaşım olarak görebiliriz.

SGK’da tahsis memurluğu özel ihtisas gereken bir unvan. Her ne kadar tahsis uzmanlığı diye bir kadro unvanı olmasa da SGK’da göreve başlayan bir memurun bir emeklilik müracaatını sonuçlandıracak bilgi birikimine sahip olması için beş sene geçmiş olması gerekiyor.”

SGK’NIN İŞ YÜKÜNÜ ARTIRIYOR

Sosyal Güvenlik Uzmanı Sertaç Sedat Köksal, yapılan düzenlemelerin SGK’nın iş yükünü artırdığının altını çizdi. Köksal, Ekim ve Kasım aylarını işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

“31 Mayıs’a kadar başvuru yapılacak olan SGK ve Vergi borçlarının yapılandırılması düzenlemesi de SGK’nın iş yükünü artırıyor. Servisler arası memur desteği yapılmasını kısıtlıyor. Kanaatimce peyderpey aylıklar bağlanarak 1.7 milyonuncu kişinin aylığını alması Ekim veya Kasım aylarını bulabilir.

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’ne göre, emekli aylığının 90 gün içinde ödenememesi durumunda SGK tarafından aylık bağlamaya hak kazandığı tespit edilen kişilere, yazılı talepte bulunmaları halinde ilerideki emekli aylığı alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebiliyor.”

İSTANBUL VE ANKARA’DA YOĞUNLUK VAR

Karar gazetesine konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Sertaç Sedat Köksal, Ankara ve İstanbul’da EYT kapsamında yapılan müracaatın yoğunluğunu dile getirdi.

2 milyona yakın EYT’linin yaptığı başvurulardan bahseden Köksal, 3 Mart ile 31 mart tarihleri arasında 1.7 milyon kişi EYT kapsamında emekli olabilmek için gerek e-devlet üzerinden, gerekse bireysel olarak sosyal güvenlik merkezlerine müracaatta bulunarak emeklilik taleplerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilettiler.

Daha önce de defalarca kez dile getirdiğimiz gibi SGK’nın 1 yıl içerisinde tam kapasite çalışması durumunda bağlayabileceği maksimum aylık sayısı 450 bin ile 500 bin arasında. Dün itibariyle SGK’dan aldığımız bilgilere göre, Ankara ilinde 40 bini aşkın başvuru sonuçlanmış durumda. Bu sayı İstanbul’un emeklilik müracaatı denilince akla gelen ilk sosyal güvenlik merkezi olan Unkapanı Sosyal Güvenlik Merkezi’nde ise 10 bini aşmış durumda” şeklinde konuştu.

EYT’LİLER NİSANDA MAAŞ ALABİLECEK Mİ

Maaşların ne zaman alınacağını söyleyen Köksal, “Aylıkları bağlanmış olan emekliler, Nisan ayında maaş günlerinde maaşlarını alabilecekler. Ancak bu sayı genel müracaatın içinde çok küçük bir grubu oluşturuyor. Bununla birlikte, ilk aylık ödemesi ne zaman yapılırsa yapılsın aylıklar 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere toplu olarak kişilere ödenecek. Sigortalıların bir hak kaybı olmayacak” dedi.

Emeklilik başvurusu ile ilgili bilgi alamayan vatandaşların takip etmesi gereken adımları Sosyal Güvenlik Uzmanı Köksal şu cümleler ile anlatıyor;

Karar’dan Merve Şişman’ın derlediği habere göre vatandaşlar yaptıkları başvuru e-devlet üzerinden ya da fiziki olsun fark etmeksizin E-devlet uygulaması üzerinden başvurularının hangi aşamada olduğunu takip edebilir. E-devlet üzerinden “Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip” modülüne girerek evrakın hangi aşamada olduğuna bakılması gerekiyor. Bu modül E-devlet mobil uygulaması üzerinden maalesef çalışmıyor. Vatandaşların www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden sorgulama yapmaları halinde sayfaya erişilebiliyor.

Danışmanlığını yaptığımız şirketlerden bizlere gelen analiz taleplerinde çalışma hayatı ekranında yer alan verilerin hatalı olduğunu tespit ederek durumu SGK’ya bildirdik. Örneğin çalışma hayatı ekranı 18 yaş öncesi sigorta girişi ile 18 yaşın doldurulduğu tarih ayrımını yapamıyor. Ya da aynı dönemde birden fazla işyerinde çalışılan günleri toplayarak çift hesap yapıyor.

Çalışma hayatı ekranı bu detayı vermiyor. Haliyle bu kadar bilinmez bir durum varken şirketler de kıdem tazminatı ödemesi yapmak için işçilerinin emekli olduklarına dair yazıyı görmek istiyor. Bir çok firma kıdem tazminatlarını emekli maaşının bağlandığı gün ödeyeceği yönünde açıklamalarda bulundu. Ya da sigortalıların çalışma hayatında çalıştıkları işyerlerinin SGK tarafından (ş) şüpheli kodu ile (k) kontrollü koduyla Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından incelenmesi halinde inceleme bitene kadar bu hizmetler emeklilik hesabında dikkate alınmıyor.

Kişilerin 6 ayı aşkın bir süre bekleyeceğini düşündüğümüzde alacakları kıdem tazminatları enflasyon karşısında eriyip gidecek. Burada işverenlere de bir şey diyemiyoruz. İleride emekli olamayacak işçisini haksız bir kıdem tazminatı ödediğinde bunu geri almaları oldukça güç.

Bu sebeple emeklilik başvurusunda bulunanların sorgulama ekranında ‘tahsis servisine gönderildi’ uyarısını görene kadar içleri rahat etmesin. Tahminlerimize göre başvuru yapan sigortalıların yaklaşık 300 bininin başvurusu bu tarz nedenlerle reddedilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir